Zmátl vás nadpis článku? Jen klid. Pochopíte. Nejprve však trochu historie, která prý nikoho nezabije.
Jak pamětníci vědí, 95ky, jak se jim říkalo, přišly mezi nás v srpnu roku 1995. Jaké překvapení že? Jejich pracovní název byl Chicago a již opouštěly šestnácti bitové systémy a načínaly éru třiadvacítek. Tento OS byl také poprvé spojen s DOSem napevno. DOS je zkratka z anglického Disc Operating System. Stará se o spojení s vaším diskem, zařizuje třeba zobrazování znaků na obrazovce, nebo také nej funkci, a to čtení znaků z klávesnice.
Obrazovka Win 10
Nuže Win 95 měly některé funkce, které dnes postrádáme. Tedy ti, kteří si na ně pamatují. Vlastně byly „vyhozeny“ na smetiště dějin již ve Windows Vista, a nikdy již neměly spatřit světlo světa, respektive monitoru. Ale ejhle, nestalo se tak.
Tato softová věcička se jmenovalaPowerToys a byla to celá sada nástrojů. Sloužily k různým vylepšením stávajícího OS. Nebo také k usnadnění různých činností. Ovšemže byli i lidé, kteří to nikdy v životě nepoužili. Každý jsme jiný.
Nyní se Microsoft rozhodldát Power Toys zpět do OS Win 10. Jde o open source projekt a již dnes si můžete stáhnout zkušební verze, tak zvané prewiev. Zatím jsou však pouze dva prográmky, a to Shortcut Guide a FancyZones. Ostatní prý budou postupně následovat.
První se používá pro split screen, tedy rozdělení oken do různých zón. Podle vašeho přání a vaší potřeby.
Logo Win 10
Druhá věcička je ještě zajímavější. Dokáže totiž zobrazit klávesové zkratky, které jsou zrovna v tom či onom okně programu k dispozici. Takže se je snadno naučíte používat i pamatovat.
Pomaličku ale jistě se chystá k přidání také Maximize To New Desktop Widget (MTND). To je funkce kde vám po najetí šipkou ukáží další možná použitelná tlačítka.
Jsou to opravdu jen drobnosti, ale hodně lidí si bez nich tehdy nedovedlo představit svou práci. Nyní to tedy budou mít zpět.

Posted in PC