Jsou tři události v roce, které jsou pro rodiče extrémně náročné na finance. Vánoce, dovolená a nástup do školy. Nástup do školy je obzvlášť náročný. Zatímco můžete na Vánoce koupit skromnější dary a upéct méně cukroví, zatímco můžete jen na skromnější dovolenou nebo žádnou, školu prostě ošidit nemůžete. Školní aktovka, sešity, obaly, výtvarné potřeby, papuče, cvičební úbor, boty do tělocviku a tak dále a tak dále. Kdyby to byly jen školní pomůcky, ale je to fond školy, kulturní fond, nezřídka platba adaptačního kurzu, středoškoláci si pak musí platit také učebnice. Celková částka je opravdu enormní, a pokud je v rodině více dětí, opravdu na to ani dva platy nestačí. Existují způsoby, jak si tuto situaci usnadnit?
Historická školní aktovka
Samozřejmě je žádoucí nenechávat nákup pomůcek na poslední chvíli. Nakupujte školní pomůcky průběžně a pak Vás začátkem září nepřekvapí množství požadavků. V případě, že vypravujete do školy prvňáčka, začněte s nákupem pomůcek s velkým předstihem, nakupte aktovku jako vánoční dárek, stejně tak plně vybavené pouzdro.
Vybavené školní pouzdro
Dítě to bude motivovat k tomu, aby se těšilo do školy, a Vám to ušetří začátkem září peněženku. Pokud jde Vaše dítě do prvního ročníku střední školy, naučte se využívat školních burz, kde starší studenti prodávají učebnice s výraznou slevou. Hodně tím ušetříte. Školní pomůcky nakupujte z velkoskladu, výrazně tím ušetříte. Už předem počítejte s náklady na sdružení školy a podobně, můžete se v případě nouze domluvit s pedagogem, že peníze dodáte později, ale zbytečně tím uděláte svému dítěti špatnou vizitku a to mu rozhodně nemůžete udělat.
Natěšení žáci
Možná to nevíte, ale rodiče, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci, mohou mít nárok na jednorázovou sociální dávku, kterou lze využít jako výdaje související se vzděláním. Této dávky lze využít nejen k nákupu pomůcek, ale například také k hrazení volnočasových aktivit.