Vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám nájmů, energií i vody se mnoho lidí snaží najít to nejlevnější bydlení. A asi nebude žádným tajemstvím, že se v tomto případě jedná v převážné většině o byty. Jejich menší prostor znamená menší náklady na vytápění, stejně jako nižší nájem. Nelze se tedy divit, že poptávka po nich stále stoupá.

 

Toho ovšem využívají nejen čestní lidé, ale také nejrůznější podvodníci. Proto je potřeba při jeho koupi zachovávat určitou opatrnost. Je zde hned několik pravidel, která bychom měli dodržovat, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku.

 

plně zařízený byt

 

V první řadě, pokud prodejce osobně neznáme nebo na něj nemáme reference od spolehlivých lidí, je dobré se zaměřit pouze na ty nabídky, které probíhají přes realitní firmy. Ty jsou totiž zárukou toho, že vše bude probíhat přesně podle zákona a že smlouva bude sepsána přesně podle všech pravidel a že nebude obsahovat žádné kličky, kterých by prodejce mohl později využít.

 

Dále je dobré ještě předtím, než se k čemukoliv zavážeme, si domluvit prohlídku onoho bytu. Zde bychom se neměli bát ptát se na vše, co nás zajímá. Důležité jsou pro nás především informace o konstrukci bytu a bytovém jádře, o tom, proč je vůbec na prodej a mnoho dalších věcí.

 

prázdný byt těsně před nastěhováním

 

Také bychom měli během prohlídky věnovat pozornost nejen tomu, co nám majitel ukazuje, ale také tomu, čemu pozornost nevěnuje. Jak dobře těsní okna? Funguje splachování na toaletě? Neprotéká po spláchnutí? Jaký typ světel zde je – na zářivky nebo na klasické žárovky?

 

Zajímat bychom se měli také o stav kuchyně, neboť právě kuchyňskou linku si často majitel neodveze. Jde nám zde hlavně o dřez a odpad. Nebojme se pustit na chviličku vodu, abychom viděli, jak rychle a dobře odtéká. Pokud jde o byt v nejvyšším poschodí, je dobré se také zajímat o stav střechy.

 

I ochota majitele odpovídat na všechny naše dotazy nám může mnoho napovědět. Každopádně se veškerá péče vyplatí. Nezapomeňme, že zde chceme žít po mnoho let. Rozhodně je tedy vhodné, aby se nám tu líbilo.

Posted in Byt