Světelných zdrojů je v dnešní době opravdu nepřeberné množství. Velice se rozrostla především rodina výbojek. V podstatě si můžeme vybrat podle druhu plynu. Ten rozhodne, jakým naše výbojka bude svítit světlem.

  • Výrobci světelných reklam upřednostňují neon.
    • Jeho světlo je červenooranžové a proto na sebe poutá dobře pozornost.
  • Oproti tomu umělci mají zálibu v používání helia a kryptonu.
    • Heliové světelné zdroje vydávají bílou až oranžovou záři, která se může za určitých podmínek změnit na šedou, modrou nebo modrozelenou. Je tedy velice variabilní.
  • Kryptonové výbojky se mohou pochlubit světlem šedým až zeleným.

filmový štáb

Jedním ze zajímavých druhů výbojek jsou halogenidové. Toto světlo vzniká ve chvíli, kdy se sloučí záření par rtuti s produkty, které vznikají při štěpení halogenidů. Pro nás, laiky, je ale jistě mnohem důležitější, kde můžeme halogenidové výbojky využít. Výborně se hodí při osvětlení sportovních stadiónů nebo historických památek. Těm dodávají zajímavý nádech tajemna. Už méně romanticky, ale spíše účelově, se uplatnily při osvětlení nákladových nádraží a průmyslových hal. Zajímavé je to, že se tento druh světla dostal i do lékařství, kde se využívá modrá varianta.

Už je naprosto všude

O tom, že oblíbenost tohoto světelného zdroje neustále vzrůstá, svědčí i to, že se dostává opravdu do všech oblastí lidského konání. V běžném životě už jsme si na výbojku zvykli natolik, že už její přítomnost ani nevnímáme. Jak bylo řečeno, propracovala se i do lékařství. Další využití pro ni našli i filmaři a fotografové.

obří stadion

  • V případě, že je zapotřebí nahradit přirozené denní světlo, může se použít právě halogenidová výbojka.
  • Její svit je ve výsledku od pravého nerozpoznatelný.

Dalo by se také říci, že všechna světla, která spadají do skupiny výbojek, mají jednu velkou přednost. Vyznačují se dlouhou životností.