Vždy chceme pro své děti to nejlepší. Proto se jim také snažíme zajistit co nejlepší vzdělání. Ono totiž každá sranda něco stojí. Ať už se jedná o vzdělání u nás anebo v zahraničí. Češti studenti, mají jednu velkou výhodu. Zatím se za toto studium neplatí na rozdíl od jiných států. Tam Vás takové studium může zadlužit na pěkných pár let. Pokud jim šetříte už od narození na nějakém spořicím účtu, určitě máte vyhráno. Nikde se nemusíte zadlužovat, a pokud i dítě má touho chodit dále do školy, plníte si sny vy i děti. Vysoká škola totiž není levná záležitost ani u nás. Je potřeba zakoupit nejen knihy, ale také různé skripta, kancelářské potřeby, průkazka do studentské knihovny, pronájem bydlení.
historická knihovna.jpg
A výčet by mohl ještě pokračovat. Finance na vysokou školu někdy mohou dosáhnout až do desítek tisíc za jeden semestr. Ale říká se, že vysokoškolské léta bývají ty nejlepší, ale také nejnákladnější.

 

Studium v zahraničí na vysoké škole

 

Český student, jak už bylo zmíněno, má tu výhodu, že za studium na vysoké škole neplatí, pokud nepřesáhne 26 rok svého života anebo pokud nepřesáhne standartní dobu studia o více než jeden rok. Pokud vy nebo Vaše dítě chcete studovat v zahraničí a neplatit poplatky je potřeba si vybrat z nabídky vysokých škol ze skandinávských zemí. V Dánsku, Finsku, Norsku nebo Švédsku mají studenti z jiných části Evropy studium zdarma. Ale je to podmíněné k získání víza doložením, že disponujete obnosem peněz, který pokryje Vaše životní náklady. Tyto země mají totiž poměrně vysoká životní náklady oproti České republice. Švédsko nabízí studentskou půjčku od tamní vlády. Ale musíte po studiu v zemi zůstat. Pokud se přesuneme do Německa tak tam to záleží na tom, jakou univerzitu si vyberete.
namalovaný plán financí.jpg
Částka se pohybuje kolem 500 euro za semestr. To v Rakousku jsou platby minimální. V Irsku můžete také studovat zdarma, ale je potřeba zde uhradit registrační poplatek ve výši 900 euro. V Belgii Vás studium vyjde na 500 euro a třeba v Holandsku za semestr uhradíte okolo 1000 euro. Ať už ke studiu vy nebo Vaše dítě zvolíte jakoukoliv vysokou školu, nemusíte zoufat, pokud nedosáhnete na stipendium nebo půjčky. Existují mezinárodní organizace, na které se můžete obrátit.


Posted in Nezařazené