Každý snil od mala o tom, že si pořídí motorku nebo se na ní alespoň projede. Pokud jste se tedy rozhodli pořídit si ji, máme tady pár rad pro začátečníky.
motocykl yamaha
Řidičské průkazy se dělí celkem na 4 skupiny. Začneme skupinou AM, kterou můžete dělat od 15 let, či ji dostane každý při splnění zkoušek na osobní automobil (B). Jedná se o motocykly o zdvihovém objemu maximálně 125 cm3 při automatické převodovce. Další ze skupiny je A1, která je dostupná od 16 let. S tímto průkazem můžete řídit motocykly o zdvihovém objemu 125 cm3 s manuální převodovkou. Tyto motocykly se hodí zejména pro studenty dojíždějící delší vzdálenosti na střední školu. Poté zde spadá řidičský průkaz A2, který si může každý udělat od dovršení 18 let. Jedná se o motocykly nepřekračující v technickém průkaze výkon 35 kW, dříve 600 cm3. Skupina A neboli motocykly bez omezení cm3 či kW, je dostupná od dovršení 24 let. Pokud však vlastníte 2 roky průkaz A2 (18 let), je možné se nechat na tuto skupinu přezkoušet už ve 20.
Omezení výkonu, lidově „přiškrcení“, může být provedeno o polovinu výkonu motocyklu kupříkladu pokud vlastníte řidičské oprávnění A2 (35 kW) můžete si omezit výkon na 70 kW motorce. Nezapomeňte však dát pozor na jednu věc. Nepřeceňujte své síly! Naučte se jezdit na nižších kubaturách a postupně zvyšujte a zlepšujte. Motorka není automobil ani hračka. Nechrání vás žádný bezpečnostní pás ani nemáte kolem sebe plechy. Musíte dbát zvýšené opatrnosti a myslet i za druhé. Motocykl jde lehce přehlédnout a většina srážek končí tragicky právě pro řidiče motorky. Tímto vás nechceme odradit od koupi, ale informovat o bezpečnosti v provozu.
motorka kawasaki
Nezapomeňte, že jste stále účastníkem provozu na komunikacích a vztahují se na vás předpisy tak jako v autě. Ne vždy je to tak krásné, jak to vypadá, ale pocitu jízdy při západu slunce v horách na „litru“ se nic nevyrovná. Tou krásou a radostí totiž není vysoká rychlost, ale požitek z jízdy, zvuk motoru, a hlavně pocit mnoha možností, které s autem nemáte. Každá věc má své pro a proti, ale tak už to v životě chodí, ale ten, kdo se jednou projede, už nemůže přestat. Přejeme vám spousty ujetých kilometrů bez obtíží a nehod.