Britové se scházejí pravidelně na čaj o páté, v Japonsku se zase z přípravy čaje stal skutečný obřad, který má svá pravidla a náležitosti, i když nepatříme mezi takové znalce a dokonce není naše země jeho domovinou, našli jsme v čaji opravdové zalíbení a pravidelně si ho dopřáváme v nejrůznějších chuťových variacích. Jen málokdo se však vyzná v čaji natolik, aby věděl, kdy je ta správná doba konzumace pro konkrétní typ čaje.

zelené lístky

Některé čaje mohou mít pro naše tělo povzbuzující účinky a jejich konzumace se během dne tedy přímo nabízí, večer se však už jejich konzumace příliš nedoporučuje. Dnes se podíváme podrobněji na sypané čaje, které čajoví znalci uznávají. Sáčková varianta se totiž dle mnohých vůbec nedává považovat za čaj, ba naopak tento honosný nápoj degraduje. I když je každý máme s oblibou doma…

Ráno si žádá pořádnou dávku energie

příprava čaje

Pokud nejste zrovna milovníky černé kávy, rozhodně se poohlédněte po kvalitním černém čaji. Te totiž obsahuje povzbuzující látku s podobnými účinky, jako má kofein – thein. Tato látka obsažená v černém čaji dokáže naše tělo nabudit a pro tělo je daleko vhodnější než běžná káva. Na rozdíl od zeleného čaje se ten černý zalévá opravdu horkou vodou a nechává louhovat asi tři minuty. V odpoledních hodinách už volte spíše bílý nebo zelený čaj sypaný, i ty dokáží organismus nabudit. Zelený čaj navíc pomáhá bojovat při hubnutí.

Večerní chuť ovoce

Černý, zelený, případně bílý čaj jsou příliš silné, než abychom je mohli konzumovat ve večerních hodinách. Jak už bylo výše řečeno, obsahují vysoký podíl čajového kofeinu, který tělo nabudí. My ovšem večer potřebujeme pravý opak. Při větší konzumaci čaje totiž mohou citlivější lidé velmi často trpět nespavostí. Horkým nápojům se však ani večer nemusíme vyhýbat. Ve večerních hodinách však dejte přednost ovocným čajům, kterých je na trhu opravdu nepřeberné množství.