Mnoho lidí chová potkany jako domácí mazlíčky, a nemohou si je vynachválit. Jsou poměrně nenároční, avšak překvapivě inteligentní. Jejich jediným minusem je relativně krátká doba života. Ta je, podobně jako například u myší, maximálně 3 roky.

Ovšem najdeme je nejen v našich domácnostech. Jsou totiž jedním z druhů, který, ačkoliv byl částečně domestikován, stále žije na mnoha místech i divoce. A zde jim právě jejich inteligence dopomáhá k úspěchu.

mys1

Pravdou však je, že ačkoliv domácí potkani mohou být dobrými partnery, ti divocí už jsou méně vítaní. Přesto však si i oni nachází domov v lidských sídlech, zvláště na podzim. A není divu, je zde teplo, sucho a v mnoha případech i dostatek potravy. Na druhou stranu je faktem, že se je lidé aktivně snaží hubit, a jsou považování za škůdce. Proč?

Potkani v domě mohou napáchat poměrně velké škody, zvláště když vezmeme v úvahu, že se, podobně jako u jiných myšovitých, jedná o rychle se množící druh. Samička je schopná páření již několik týdnů po narození, a vrhy jsou poměrně velké. Snadno se tak může stát, že se z jednoho rodičovského páru za pár měsíců stane prakticky armáda. A to rozhodně není dobré.

V první řadě je zde fakt, že mohou poškodit majetek, Jejich ostré zuby jim pomáhají dostat se tam, kam potřebují, nejčastěji pak tam, kde tuší potravu. Zde pak mohou napáchat další škody.

mys3

Problémem je i fakt, že při svých cestách za potravou mohou přehryzat i dráty elektrického vedení, případně kabely od nejrůznějších spotřebičů. Tím může vzniknout poměrně vysoká škoda.

Dále je tu samozřejmě fakt, že ačkoliv se jedná o poměrně čistotná zvířata, která obvykle nevykonávají potřebu ve svém hnízdě, znamená to, že jejich výkaly najdete prakticky všude okolo. A že nejsou zrovna nejhygieničtější, asi není třeba říkat.

Je tedy na místě se jich zbavit. Pokud již došlo k jejich přemnožení, je dobré zavolat profesionála. Věřte totiž, že škody na majetku a případně i na zdraví za to rozhodně nestojí.