Všichni dobře víme, jaké nepříjemnosti dovedou natropit skvrny, jen si vzpomeňte na ty dva nešikovné kutily Pata a Mata v animovaném seriálu, jak řešili fleky od rajčatového protlaku nebo od barvy na koberci. Výsledek byl katastrofální. Přitom někdy stačí trocha základních vědomostí o chemických sloučeninách.

použité vodovky

Ty prokleté skvrny

Čokoláda a kakao – výborně se jich zbavíte čištěním ve směsi teplé vody s glycerínem. Tkaninu je pak ještě vhodné vyprat v mýdlové vodě.

Čaj – černý čaj, to je prevít, mapy od čaje velmi těžkou pouští, ale stačí trocha chemie a je po problému. Vyzkoušejte sloučeninu peroxidu vodíku s několika kapkami čpavku.
vylitý hrnek

Mastnota – některé velmi mastné skvrny jdou špatně vyprat, a pokud se jich chcete zbavit efektivně, použijte prášek do pečiva. Nechte jej čtvrt hodiny působit a výsledek je zaručený.

Káva – černá káva na koberci nebo oděvu, to je malér. Stačí však trochu směsi lihu a glycerinu, a na vlněné tkaniny pouze čistý líh. Někdy pomůže lžička amoniaku smíchaná se sklenicí vody.

Kožené výrobky – ty světlé dobře vyčistíte směsí technického benzínu s hořčíkem (magnéziové tablety). Tmavá kůže se dobře čistí (z vnější strany) jemnou kaší z rozemletého dřevěného uhlí. Při práci větrejte, benzínové výpary jsou toxické a karcinogenní.

Kožešiny – nečistoty na kožešinách se zbavíte velmi měkkou výtvarnickou gumou – jemné tahy jemnou pryží dělají zázraky.

Bílé mapy od soli na obuvi – docela obyčejný ocet (koncentrace 10 %) si s nimi hravě poradí.

Vodní kámen na nerezovém nádobí, porcelánu, keramice, dlažbě – není nutné drhnout povrch pískem a dřít se jak soumar, stačí opět ocet – nechte působit alespoň půl hodiny a budete překvapeni. Kyselinu octovou můžete směle využít i na čištění varných konvic od vápenitých nánosů tvrdé vody.
krvavá skvrna

Červené víno – existuje několik způsobů, jak se těchto nepříjemností úspěšně zbavit. Možná nevíte, že tyto fleky pouští z jakéhokoli materiálu působením kyselého mléka, anebo potřením vepřového sádla. Někdy stačí jen trocha navlhčeného krajíce chleba nebo směsi bílého vína s vodkou. Pokaždé však potřísněný oděv následně vypereme v teplé vodě a běžném pracím prostředku.

Posted in Nezařazené