“Budete platit hotově nebo kartou?” Tuto větu slyšíme denně nejen v supermarketech, ale také v klasických obchodech, restauracích, mnoha kadeřnictvích apod. Pouze malí podnikatelé karty nepřijímají, což je jen otázka času. S nástupem evidence tržeb EET celá řada podnikatelů začala přijímat karty, a to z toho důvodu, že platba kartou evidenci EET nepodléhá. Před několika lety bychom si jen těžko představili, že budeme svojí večerní útratu v baru či hospodě platit kartou. Tento trend není výjimkou ani v malých městech.
Prasátko s mincemi
S touto situací začínají převládat názory, že by se mohly hotovostní peníze úplně zrušit. Na peněžním trhu by tak zůstaly pouze virtuální peníze, na které si nemůžete nikterak sáhnout, ale víte, že je máte. Takovýto krok by se ale zcela určitě setkal s celou řadou nespokojených občanů a velkou dávkou kritiky. Musíme si uvědomit, že někteří občané, a to především staří lidé, bezhotovostní peníze nevyužívají. Nemají ani běžný účet, ani počítač či telefon s internetem, kde by mohly své peníze kontrolovat. A pokud běžný účet mají, většinou si chodí celý svůj důchod vybrat do bankomatu. Na to, že by nemohli využívat platby v hotovostní formě, by si mnoho občanů jen těžko zvyklo.
Hromádka eur
Na druhou stranu je toto cesta k omezení daňových úniků a černé ekonomiky. Tento krok by ale vyžadoval velké množství finanční prostředků, které by musel stát investovat do nových zařízení, jako jsou čtečky, pokladny apod. Také bychom zcela přišli o své soukromí. Každý by věděl, co nakupujeme. Pokud to přeženeme, pokud by se propojila lékařská a finanční databáze, nemuseli bychom dostat ani v masně kus bůčku, protože nám lékař doporučil omezit tuky. Dle výzkumů celé dvě třetiny čechů nesouhlasí se zrušením hotovosti a používáním pouze bezhotovostních prostředků. V nejbližší době naštěstí nevypadá, že by k této změně mělo dojít.