Zemědělci a farmáři, kteří se věnují pěstování ovoce, se v průběhu aktivního pěstebního období věnují zejména odborným záležitostem, jako je složení zeminy a substrátu, zálivka, dostatek světla a tepla, vhodná hnojiva a zajištění kultivarů rostlin proti škůdcům. Teprve v době sklizně přichází na řadu další starost – jak efektivně uskladnit a přepravit na trh to, co vyrostlo.

bedny na ovoce

Tam, kde se stále udržuje úcta k tradicím a přírodním materiálům, přichází na řadu dřevěné bedýnky. Zhotovují se z hrubě opracovaného dřevěného řeziva, obvykle z odpadu, čímž se sice šetří lesní porost, což je pochopitelně rozumné, ale nutně to nemusí znamenat, že jde o ideální přepravní či skladovací nádobu. Proč raději bedny ze dřeva nahradit bednami z plastu?

plastová přepravka

Zdravotní nezávadnost – polypropylen je desítkami let prověřená plastická hmota v potravinářském průmyslu a dalších odvětvích, kde materiál přichází do blízkého kontaktu s potravinami a zemědělskými komoditami. Kupříkladu se do polypropylenových sáčků balí pečivo a chléb. Ze stejného materiálu se zhotovují plastové přepravky na ovoce či zeleninu. Dřevo je samozřejmě také zdravotně nezávadné, ale na rozdíl od plastu velice ochotně sbírá vlhkost a umožňuje za vhodných teplot rozmnožování plísní.

Logistika – vyskládat dřevěné bedny na sebe do větší výšky sice lze celkem snadno, ale vzniklý stoh bude natolik vratký, že si koledujete o malér. Stačí lehce zavadit ramenem o jednu z bedýnek, a vaše pracně pěstovaná úroda je do značné míry znehodnocena. To se ale nestane u plastových beden, ty mají zářezy, do kterých přesně zapadne další krabice, takže vzniklý stoh je stabilní a jen tak náhodné drcnutí jej neporazí. Vyskládané plastové stohovatelné přepravky se tudíž spolehlivě přepravují na korbách nákladních aut a podle potřeby třeba i na velmi dlouhé vzdálenosti.