Testosteron a estrogeny jsou pohlavní hormony. Testosteron je typicky mužský, estrogeny ženské. Striktně se to ale rozdělit nedá. Oby typy těchto hormonů vznikají jak v mužském, tak v ženském těle, ovšem v rozlišné míře. Ženské pohlavní hormony vznikají přímo z testosteronu, který se vytváří v jejich pohlavních žlázách.

chemie

Množství testosteronu se zvyšuje již v těle plodu ještě v době, kdy se vyvíjí v děloze. Může za to chromozom Y, který se v buňkách nachází. Díky tomu jsou následně aktivnější Leydigovy buňky ve vyvíjejících se gonádách a dochází tak k vytvoření mužských pohlavních cest a žláz ze zatím indiferentních prekurzorů. Po porodu se pak množství testosteronu ještě jednou zvyšuje po porodu a poté klesá až do doby nástupu puberty. Puberta je řízena opět hormonálně. Tentokrát ovšem hormony vychází z mozku a na jejich uvolňování mají vliv různé vnější i vnitřní faktory. Jedná se tak třeba o společenské postavení a o to, jak je společnost nastavena (proto také puberta u dnešních dětí přichází dříve než třeba před sto lety). Z těch vnitřních faktorů je důležité třeba množství tuku (tento aspekt je výraznější u dívek). Pokud množství tělesného tuku nepřevyšuje minimální https://www.dauc.cz/dokument/%3Fmodul%3Dli%26cislo%3D29000 hodnotu, puberta nezačne, případě bude pozastavena.

léčiva

Testosteron patří mezi steroidní hormony, takže se v buňkách vytváří z cholesterolu, který buňka získá buď ze svých vlastních zásob anebo vychytá ten, který koluje v krvi. Poté, co se vytvoří, je vyloučen do krve, kde se musí navázat buď na albumin nebo na SHBG (sex-hormon biding globulin), a takto je dopraven k cílovým buňkám. Tam může projít cytoplazmatickou membránou a dostane se až do jádra, kde funguje jako transkripční faktor. Zajistí tak vznik mužských pohlavních znaků a také je velmi důležitý pro vývoj spermií, tedy i pro mužskou plodnost. Snížení množství testosteronu se začíná projevovat asi po 50. roce života a naštěstí existují různé doplňky stravy (testosteron tablety nebo jiné formy), které jeho úbytek zmírní.